Από τη βυζαντινή στη σύγχρονη ελληνική μουσική

Ο Μίκης Θεοδωράκης ορίζει το «έντεχνο» λαϊκό τραγούδι ως: «ένα σύγχρονο σύνθετο μουσικό έργο τέχνης που θα μπορεί να αφομοιωθεί δημιουργικά από τις μάζες». Αφετηρία της προσπάθειας αυτής είναι ο «Επιτάφιος» (1958, σε ποίηση Γιάννη Ρίτσου), για τον οποίο ο Θεοδωράκης αναφέρει: «δεν είναι τίποτε άλλο παρά το πάντρεμα ανάμεσα στη σύγχρονη ελληνική μουσική και στη σύγχρονη ελληνική ποίηση».

Ως αποτέλεσμα δημιουργείται μια παράδοση μελοποιημένης ποίησης που ονομάζεται «Έντεχνο τραγούδι».

Αφορμή για τη δημιουργία αυτού του πρότζεκτ ήταν η πρόσκληση που πήρε το σχολείο μας από τους εταίρους μας, στο πρόγραμμα Erasmus+ που εκπονούμε, Ιταλούς, οι οποίοι κάθε χρόνο τέτοια εποχή διοργανώνουν «Εβδομάδα Μουσικής». Οι μαθητές που συμμετέχουν στο πρόγραμμα έκαναν μια διαδρομή από τη βυζαντινή υμνολογία περνώντας μέσα από το δημοτικό τραγούδι κατέληξαν στο σύγχρονο λαϊκό. Οι ύμνοι και τα τραγούδια που ηχογραφήσαμε τελικά και στείλαμε ως βίντεο στο σχολείο της Formia στην  Ιταλία ήταν Το «αι γενεαι πάσαι», το «Χριστός Ανέστη», το δημοτικό «μήλο μου κόκκινο» και το έντεχνο λαϊκό «Σαν τον Καραγκιόζη».