Στο πλαίσιο του εορτασμού της ημέρας αυτής, το σχολείο μας έδρασε σε πολλά επίπεδα! Οι Α’ και Β’ τάξεις επισκέφθηκαν την κτηνιατρική κλινική Κατερίνης όπου γνώρισαν από κοντά τους κτηνιάτρους κ. κ. Ασημίνα Λιμπανοβνού και Δαφερέρα Μάρκο, οι οποίοι τους ξενάγησαν στους χώρους και τους μίλησαν για τις υπηρεσίες που παρέχει η κλινική στα μικρά ζωάκια συντροφιάς. Οι Γ’ και Δ’ τάξεις συνδέθηκαν online στην εκπαιδευτική παρουσίαση που επιμελήθηκε η Πανελλαδική Φιλοζωική και Περιβαλλοντική Ομοσπονδία και έπειτα δημιούργησαν όμορφες ζωγραφιές για τα ζώα, οι οποίες και προβάλλονται στον προαύλιο χώρο του σχολείου μας.Οι Ε’ και Στ’ τάξεις επισκέφθηκαν το πνευματικό κέντρο του Δήμου Κατερίνης (Εκάβη) και παρακολούθησαν την ομιλία του Αντιδημάρχου Κατερίνης κ. Αναστασιάδη για τη φιλοζωία. Επίσης με τις δασκάλες τους συμμετείχαν σε ομαδικές εργασίες για τα ζώα στην αίθουσα πολλαπλών του σχολείου μας.

Ήταν μια μέρα γεμάτη από κάθε άποψη που έδωσε χαρά και ικανοποίηση σε όλους τους συμμετέχοντες !