Στο πλαίσιο του συλλογικού προγραμματισμού της σχολικής μονάδας και  συγκεκριμένα του σχεδίου δράσης : Σχέσεις σχολείου -οικογένειας, οι μαθητές της Δ1, Β και Α2 τάξης συμμετείχαν σε εκδηλώσεις που πραγματοποιήθηκαν στο σχολείο μας, με αφορμή την τελευταία Κυριακή της Αποκριάς, την Παρασκευή 4/3/2022. Ο καλεσμένος μας, γονέας μαθητών του σχολείου μας και μέλος της επιτροπής παιδείας του Δήμου, χοροδιδάσκαλος, Αναγνώστου  Αθανάσιος, που ανταποκρίθηκε πρόθυμα στο κάλεσμά  μας,  έκανε μια πολύ ενδιαφέρουσα  παρουσίαση στα παιδιά μας,  σχετικά  με τα παραδοσιακά έθιμα της Αποκριάς, τη σημασία και τους συμβολισμούς τους.

Οι μαθητές μας,  με την καθοδήγηση του, χόρεψαν παραδοσιακούς χορούς(«Γαϊτανάκι» , «Πιπέρι»… ) και αναβίωσαν το παλιό έθιμο του «χάσκα» μέσα σε ατμόσφαιρα χαράς και κεφιού, τηρώντας, βέβαια, τα μέτρα πρόληψης κατά του Covid-19.

Καλή Σαρακοστή σε όλους μας!