Ξεκινώντας τη σχολική μας χρονιά ερχόμαστε αντιμέτωποι με διάφορες καταστάσεις που πρέπει να αντιμετωπίσουμε με επιτυχία και αμεσότητα. Στο πλαίσιο της επικαιροποίησης του Μνημονίου για τις φυσικές καταστροφές και του Εσωτερικού Σχολικού Κανονισμού το σχολείο μας προετοιμάζεται ανάλογα και θα οργανώσει δράσεις και ενημερώσεις για μαθητές και εκπαιδευτικούς. Θα εξοπλιστεί με το ανάλογο υλικό προστασίας (φάρμακα κ.α.) και θα εξοπλίσει με αφίσες ενημέρωσης τις αίθουσες για τις πρώτες κινήσεις που πρέπει να γίνουν από όλους σε έκτακτες περιπτώσεις. Παράλληλα θα οργανωθούν ασκήσεις για σεισμό και πυρκαγιές σε συνεργασία με το Νηπιαγωγείο του σχολείου μας. Ενδεικτικά το παρακάτω ενημερωτικό βίντεο για παιδιά δημοτικού σχετικό με τους σεισμούς. Καλή παρακολούθηση!