Στα πλαίσια του Άξονα 7 “Σχολείο και κοινότητα” του Συλλογικού Προγραμματισμού Εκπαιδευτικού Έργου για το σχολικό έτος 2021-2022, συγκεντρώθηκαν από μαθητές τρόφιμα και είδη πρώτης ανάγκης στα πλαίσια της ενίσχυσης κοινωνικής αλληλεγγύης και προσφοράς στον συνάνθρωπο μέσω του εθελοντισμού, τα οποία παραδόθηκαν την Δευτέρα 30 Μαίου 2022 στον υπεύθυνο του Κοινωνικού Παντοπωλείου της Ιεράς Μητροπόλεως Κίτρους, Κατερίνης και Πλαταμώνος.

Συγχαίρουμε τους μαθητές μας για την ανταπόκριση και ευαισθησία που έδειξαν και ευχαριστούμε, για άλλη μια φορά τους γονείς των μαθητών/τριών του σχολείου μας για την προσφορά τους στην έκκλησή μας για συγκέντρωση τροφίμων και ειδών πρώτης ανάγκης. Η ενεργοποίηση και συνεργασία όλης της σχολικής κοινότητας (μαθητών, εκπαιδευτικών και γονέων) μας έδωσε τη δυνατότητα να συνεισφέρουμε έμπρακτα για έναν σημαντικό σκοπό. Αποτελεί παράδειγμα θετικών συμπεριφορών για τα παιδιά μας και απόδειξη ότι η ελπίδα για έναν καλύτερο κόσμο υπάρχει όταν οι άνθρωποι συνεργάζονται και ενώνουν τις δυνάμεις τους.

Η Oμάδα Δράσης Εκπαιδευτικών : Τύρελη Βάγια, Τσιουτσιούλη Χρυσάνθη, Παπατολίκα Ζαχαρούλα, Αποστολός Δημήτριος