Στα πλαίσια του Άξονα 7 “Σχολείο και κοινότητα –  Ανοιχτό σχολείο μέσω της ενίσχυσης των σχέσεων και συνεργασίας με φορείς της πόλης” του Συλλογικού Προγραμματισμού Εκπαιδευτικού Έργου για το σχολικό έτος 2021-2022, πραγματοποιήθηκε επίσκεψη από κλιμάκιο της Πυροσβεστικής Υπηρεσίας Κατερίνης την Τετάρτη  01 Ιουνίου 2022 ύστερα από πρόσκληση μας σε συνεργασία με το 15ο Νηπιαγωγείο Κατερίνης.

Οι μαθητές και εκπαιδευτικοί ενημερώθηκαν σχετικά με τα  προληπτικά μέτρα για την αποφυγή πυρκαγιών και την αντιμετώπιση τους. Ακολούθησε επίδειξη της στολής των πυροσβεστών  και του πυροσβεστικού οχήματος  και το πιο διασκεδαστικό  μας γνώρισαν από κοντά τις λειτουργίες της πυροσβεστικής αντλίας.

Ευχαριστούμε πολύ την Πυροσβεστική Υπηρεσία Κατερίνης και τους πυροσβέστες γι’ αυτή τη σημαντική παρουσίαση του έργου και της προσφοράς τους!

Η Oμάδα Δράσης Εκπαιδευτικών : Τύρελη Βάγια, Τσιουτσιούλη Χρυσάνθη, Παπατολίκα Ζαχαρούλα, Αποστολός Δημήτριος

Η Προϊσταμένη του 15ου Νηπιαγωγείου Κατερίνης Γελαστοπούλου Αικατερίνη