Αγαπητοί γονείς/κηδεμόνες,

σας ενημερώνουμε ότι το σχολείο μας επαναλειτουργεί από την Δευτέρα 1η Ιουνίου 2020 και τα μαθήματα θα παραταθούν έως Παρασκευή 26 Ιουνίου 2020.

Κατά τη λειτουργία του θα ισχύσουν τα εξής:

Το ωρολόγιο πρωινό πρόγραμμα θα λειτουργήσει κανονικά .(8:15΄-13:15΄). Το Ολοήμερο δε θα λειτουργήσει.

Το πρωί οι μαθητές θα προσέρχονται στη σχολική μονάδα από τις 8.00΄-8.15΄ και θα ανεβαίνουν στις αίθουσές τους  όπου θα βρίσκονται οι εκπαιδευτικοί της 1ης ώρας.
Στα διαλείμματα θα κατεβαίνουν και θα ανεβαίνουν με σειρά, θα τηρούνται αποστάσεις και θα πηγαίνουν στους χώρους όπου έχει προκαθοριστεί από τους εκπαιδευτικούς.

Στο σχόλασμα, οι τάξεις Α΄,Β΄, Γ΄ θα αποχωρούν κανονικά από την  κεντρική έξοδο ενώ οι τάξεις Δ΄, Ε΄ και ΣΤ΄,  από τη δεύτερη έξοδο  του σχολείου, με αποστάσεις και με τη συνοδεία του εκπαιδευτικού της τελευταίας ώρας, για αποφυγή συνωστισμού και κατά την αποχώρηση και στο χώρο αναμονής των γονέων έξω από το σχολείο. Οι γονείς που συνοδεύουν τα παιδιά τους ή περιμένουν να τα παραλάβουν δεν εισέρχονται στην αυλή του σχολείου και ακολουθούν τις οδηγίες των εκπαιδευτικών.

Τα τμήματα χωρίστηκαν σε υπο-τμήματα (Α  και  Β)  που σε συνδυασμό με τις διαστάσεις των αιθουσών του σχολείου, εξασφαλίζει ελάχιστη απόσταση τουλάχιστον 1,5 m μεταξύ των μαθητών/μαθητριών, σύμφωνα με τις οδηγίες του Υπουργείου Παιδείας και Θρησκευμάτων.

Τα υποτμήματα με τον χαρακτηρισμό   Α  και  Β  από όλα τα τμήματα όλων των τάξεων του σχολείου θα λειτουργούν εναλλάξ, δηλαδή τη μία εβδομάδα τα  Α θα λειτουργούν Δευτέρα – Τετάρτη – Παρασκευή και τα Β  Τρίτη – Πέμπτη και την επόμενη εβδομάδα αντίστροφα, δηλαδή τα Α  θα λειτουργούν Τρίτη – Πέμπτη και τα Β Δευτέρα – Τετάρτη – Παρασκευή. Θα προσέρχονται στο σχολείο ως ακολούθως :

15o ΔΗΜ.ΣΧΟΛΕΙΟ Δευτέρα Τρίτη Τετάρτη Πέμπτη Παρασκευή
Την 1η εβδομάδα 01/06 –05/06/2020   Α Β Α Β Α
Την 2η εβδομάδα 09/06 – 12/06/2020 ΑΡΓΙΑ ΤΟΥ ΑΓΙΟΥ ΠΝΕΥΜΑΤΟΣ Α Β Α Β
Την 3η εβδομάδα 15/06 – 19/06/2020 Α Β Α Β Α
Την 4η εβδομάδα 22/06 – 26/06/2020 Β Α Β Α Β

Προβλέπεται φυσικός αερισμός των αιθουσών και  υπάρχουν συσκευές με αντισηπτικό σε κάθε αίθουσα.

Οι μαθητές θα πρέπει να φέρνουν από το σπίτι τα τρόφιμα και μπουκάλι με νερό που θα χρειαστούν κατά τη διάρκεια του προγράμματος.

Η χρήση της μάσκας είναι προαιρετική για εκπαιδευτικούς και μαθητές.

Οι μαθητές/τριες έρχονται στο σχολείο με την τσάντα και τα προσωπικά τους αντικείμενα (στυλό, μολύβια, τετράδια κ.ά.) και δεν δανείζονται από άλλους ούτε κάνουν χρήση κοινού εξοπλισμού.

Θα πραγματοποιείται καθημερινά σχολαστικός καθαρισμός των σχολικών χώρων.

Παρακαλούμε επειδή δεν επιτρέπεται η είσοδος εντός του σχολικού χώρου όσοι γονείς /κηδεμόνες έχουν αιτήματα για βεβαιώσεις φοίτησης των παιδιών τους ,  κλπ αυτό θα διεκπεραιώνεται κατά προτίμηση ηλεκτρονικά. (mail@15dim-kater.pie.sch.gr). Σε περιπτώσεις που αυτό είναι αδύνατο μπορείτε να επισκέπτεστε το σχολείο μόνο ύστερα από τηλεφωνικό ραντεβού και τις ώρες που οι μαθητές θα βρίσκονται μέσα στις αίθουσες.

Χρήσιμα έντυπα είναι αναρτημένα στην ιστοσελίδα  όπου μπορείτε να τα συμπληρώσετε και να τα αποστείλετε στη σχολική μονάδα.

Για περισσότερες πληροφορίες μπορείτε να απευθύνεστε στους υπεύθυνους εκπαιδευτικούς των τμημάτων ή στη Διεύθυνση του σχολείου.

Τηλέφωνο σχολείου: 2351034154

Email: mail@15dimkater.pie.sch.gr

Ιστοσελίδα: http://15dimkater.pie.sch.gr/

Η συνεργασία όλων είναι απαραίτητη για την υγεία όλων μας.

Για το διδακτικό προσωπικό

ΠΑΠΑΝΙΚΟΛΑΟΥ ΚΩΣΤΑΣ

Η ηλ. διεύθυνση σας δεν δημοσιεύεται.